- Nowoczesne Rozwiązania dla Twojego Samochodu: Praktyczne Wskazówki
- Miedź w Nowoczesnym Przemyśle: Zastosowanie Kątowników, Profili i Kształtowników Miedzianych
- Biurowe niezbędniki: Od neonowych karteczek do inspirujących podstawek
- Tani mocny samochód: Przewodnik po najlepszych modelach dostępnych na rynku
- Jak efektywnie zarządzać spalaniem samochodu: Kompleksowy przewodnik
Obowiązkowe i nieobowiązkowe ubezpieczenia naszego samochodu.
W Polsce, każdy zarejestrowany samochód obowiązkowo musi posiadać pakiet ubezpieczeń. Wymóg ten istnieje, aby zapewnić osobie poszkodowanej, środki finansowe na naprawę auta, które pochodzą z polisy ubezpieczeniowej winowajcy. Sprawdźmy więc, jak możemy ubezpieczyć nasze auto.
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego kierowcy w naszym państwie. Chroni ono zdrowie oraz mienie poszkodowanego. Jego ceny są bardzo zróżnicowane i wahają się od kilkuset złotych do kwot sięgających kilkanaście tysięcy złotych. Wysokość tej kwoty zależy od bardzo wielu czynników, które wpływają na prawdopodobieństwo kolizji lub potencjalna wartość odszkodowania. Przede wszystkim ważny jest wiek i czas posiadania prawa jazdy kierowcy. Młody i mało doświadczony kierowca za to samo auto zapłaci kila razy więcej niż dorosły z kilkuletnim stażem. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest miejsce zarejestrowania pojazdu. W dużych miastach kwota składki polisy OC będzie większa w powodu większego prawdopodobieństwa wystąpienia kolizji.
Każda polisa OC pokrywa szkody spowodowane przez sprawcę do 5 mln euro osobie poszkodowanej i 1 mln euro na potrzeby naprawy uszkodzonego mienia np. samochodu. Należy pamiętać, że polisa OC nie wypłaci środków finansowych kiedy okaże się że prowadziliśmy pod wpływem alkoholu, uciekliśmy z miejsca zdarzenia lub działaliśmy celowo. Warto dodać że polisa działa na terenie całej Unii Europejskiej oraz w Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii.
Nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie AC jest dodatkowym – nieobowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. Pokrywa ono koszty szkód własnych o ile jak w poprzednim przypadku nie prowadziliśmy pod wpływem alkoholu, nie uciekliśmy z miejsca zdarzenia i nie działaliśmy celowo.Ta polisa zabezpiecza nas również przed działaniem zjawisk atmosferycznych takich jak np. powodzie, grad lub huragany. Koszty takiej polisy są wyższe nić w przypadku polisy OC a jej wysokość dobierana jest w podobny sposób. Dodatkowy zakres ochronny polisy AC jest bardzo szeroki i różnorodny w zależności na jaką firmę się zdecydujemy. Za dodatkową opłatą możemy uzyskać kilka przydatnych możliwości. W przypadku kolizji kiedy nasze auto nie jest sprawne, na czas naprawy ubezpieczyciel może podstawić nam auto zastępcze o klasie co najmniej równej naszemu pojazdowi. Dodatkowo nasze auto zostanie na koszt firmy ubezpieczeniowej odholowane do wskazanego warsztatu. Kiedy przebijemy oponę lub zabraknie nam paliwa, ubezpieczyciel przyjedzie nam z pomocą. Gdy planujemy podróże zagraniczne, możemy też dokupić ubezpieczenie od następstw niebezpiecznych wypadków – NWW, które chroni może pokryć koszt naszego leczenia lub utraty bagażu.
Częstą praktyką jest zakupienie obowiązkowej polisy OC oraz terminowej polisy AC np. na czas urlopu, kiedy wybieramy się własnym autem. Koszt dodatkowego ubezpieczenia jest więc proporcjonalnie niższy co sprawia, że takie rozwiązanie jest bardziej atrakcyjne.